Yaşar Kemal Vakfı, Mersin Edebiyat Gönüllüleri, Antik Sahaf Kitabevi ortaklığında ve Mersin Büyükşehir Belediyesinin de destekleri ile gerçekleştirilen “Sesleri ve Renkleriyle Çukurova; Yaşar Kemal 100 Yaşında” etkinliği 2 Ekim’de Hemite Köyü gezisi ile başladı. Hemite Köyü, Yaşar Kemal Parkı, Anavarza Kalesi ve Alikesiği’ne düzenlenen geziye Yarbaşı Belediye Başkanı Mustafa Kaynar, Vakıf Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli, yazar-eğitmen Çiğdem Odabaşı ve öğretmenler katıldı. Gezinin ardından Yaşar Kemal Evi’nde Çiğdem Odabaşı’nın yönetiminde “Binboğalar Efsanesi Yaratıcı Okuma Atölyesi” yapıldı.

Mersin genelinden yaklaşık dokuz okuldan 400 öğrencinin katıldığı; öğrenci atölye çalışmalarının 2,5 ay sürdüğü etkinlikte liseli gençler, Yaşar Kemal’in Binboğalar Efsanesi romanından yola çıkarak Çukurova’nın zengin, soyut olmayan kültürel mirasına ve unutulmaya yüz tutmuş değerlerine bir keşif yolculuğu yaptılar. Ayrıca Yazar Metin Turan’ın konuşmacı olarak katıldığı çevrimiçi bir öğretmen toplantısı da düzenlendi.

“Sesleri ve Renkleriyle Çukurova; Yaşar Kemal 100 Yaşında” etkinliğinin finali 16 Aralık’ta Mersin Yenişehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Gençlerin Binboğalar Efsanesi programı, fotoğraf, grafik tasarım ve resim çalışmaları sergisinin açılışı ile başladı. Program dramatik okuma, kısa film gösterimi ve konserin ardından sona erdi.