Yaşar Kemal Vakfı’nın “Yaşar Kemal Aramızda” anma etkinlikleri kapsamında Türk Tabipleri Birliği (TTB) – Ali Özyurt Edebiyat Buluşması işbirliğinde ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle “Ölümsüzlüğünün 5. yılında Yaşar Kemal ve Eserlerinde Doğa” paneli 29 Şubat’ta Adana Büyükşehir Belediyesinin Tiyatro Salonu’nda yapıldı.

İdlib Şehitleri için saygı duruşu ile başlayan etkinlikte Yaşar Kemal Vakfı adına konuşan Ayşe Semiha Baban Gökçeli kendilerine yıllardır destek olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a teşekkür ederek sözü Yaşar Kemal’e bıraktı: Çukurova Üniversitesi Fahri Doktora töreninde Yaşar Kemal şöyle seslenmişti. “Doğa insanlardan elini çektiğinde, doğa ile birlikte dostluk duygusu da, sevinç duygusu da, merhamet duygusu da insanlardan elini çeker. Kültür dediğimiz insan-doğa, insan-insan ilişkilerinden çıkan deneyimlerim birikimidir. Romanın yapısını işte bu ilişkiler tayin ediyor.”

Yazar Dr. Ayşegül Tözeren’in yönettiği panelde şair, yazar Güven Turan, Prof. Dr. Aydın Uğur, önceki Kültür Bakanlarımızdan Ercan Karakaş ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı, PEN Başkanı Zeynep Oral yer aldılar. Yaşar Kemal’in romanlarındaki doğa teması ve yazarın öncü doğa kavrayışı üzerine konuştular.  Yaşar Kemal’in sadece ekoyu değil kosmosu sezen bir büyük usta olduğu daha 1950’lerde yazdığı “Hüyükteki Nar Ağacı” romanı örnek verilerek açıklandı. Konuşmacılar, şehit cenazelerinin geldiği bugünlerde onun, “Her savaş, adı ne olursa olsun bir yıkımdır, insanın, üstünde yaşadığımız toprakların, doğamızın ölüm fermanıdır, insanlığımız çürütür, vicdanımızı çürütür” sözlerinin ne kadar gerçek olduğunun altını çizdiler.  Kapanış konuşmasını yapan Zeydan Kayalar da şunları söyledi: “Yaşar Kemal’i öğretmek bir görev değil mecburiyettir. Çünkü Yaşar Kemal’in fikirleri yaşasaydı dünyada bu savaşlar olmayacaktı.” 

Anma etkinliğine katılan hekimler ve misafirler 30 Şubat’ta Yaşar Kemal’in doğduğu köy Hemite’de bulunan Yaşar Kemal Parkı, Yaşar Kemal Evi’ni ziyaret ettiler ve Yaşar Kemal’in Çukurovası’nı boydan boya görme imkânı buldukları Anavarza antik kentini gezdiler.