29.02.2016, Yaşar Kemal: İnsanı, Toplumu, Dünyayı Kucaklamak

Galatasaray Üniversitesi tarafından 29 Şubat 2016 tarihinde “Yaşar Kemal: İnsanı, Toplumu, Dünyayı Kucaklamak Sempozyumu” düzenlendi. Açılış konuşmalarını Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak ve Galatasaray Üniversitesi Fransız Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Jean-Jacques Paul’un yaptığı sempozyum Yazar Daniel Rondeau’nun yaptığı “Yaşar Kemal: İyiliksever Bir Dost” başlıklı açılış konferansı ile devam etti. Galatasaray Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Ergür başkanlığında yapılan “Toplumsal Sorumluluk ve Edebiyat” başlıklı I. oturumda; Şair, yazar Murathan Mungan, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erol Köroğlu “Yaşar Kemal’in Bir Ada Hikâyesi Dörtlüsünde Eleştirel Tarih, Kolektif Anlatı ve Toplumsal İmgelem” ve Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur konuşma yaptılar.
Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu başkanlığında yapılan “Gazetecilik ve Edebiyat” başlıklı II. oturumda Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Mortan “Yaşamın Boy Aynası : Yaşar Kemal”, gazeteci, eleştirmen Marc Semo “Yaşar Kemal’in Kaleminde: Toprak ve Şiddet”, Aydın Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kayıhan Güven “Yaşar Kemal’in Gazeteciliği” ve INALCO, Çevirmen, Eleştirmen Timour Muhidine “Yaşar Kemal’in Gazetecilik Mücadelesi-Direniş Ruhu” başlıklı konuşmalarını yaptılar.
Edebiyat eleştirmeni, yazar Doğan Hızlan başkanlığında yapılan “Doğa, Kadın ve Kültürel Haklar” başlıklı III. oturumda Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Muhsine Yavuz Helimoğlu “Yaşar Kemal’in Romanlarında Epope Motiflerine Bir Yaklaşım”, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Özdağ “Yaşar Kemal’de Deniz Etiği, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seza Yılancıoğlu “Yaşar Kemal Yazınında Feminist Doku” ve Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Sadık Karamustafa “Yaşar Kemal Romanlarında Renk, Işık, Koku ve Doku Tanımlamaları: Görsel Yaklaşımlar” başlıklı konuşmalarını yaptılar. Sempozyumun kapanışı sanatçı Zülfü Livaneli başkanlığında düzenlenen “Yaşar Kemal’in Dostları: İzler, İzlenimler, Anılar” başlıklı panelle yapıldı. Panelde gazeteci, çevirmen Ragıp Duran, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Levent Yılmaz, şair, yazar Güven Turan ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gencay Gürsoy birer konuşma yaptılar.
Sempozyum sırasında Galatasaray Üniversitesi sergi salonlarında Ara Güler Sergisi “Yaşar Kemal Fotoğrafları”, Kayıhan Güven Sergisi “Bu Diyar Baştan Başa” ve Ece İşbilen tarafından fotoğraflanan “Yaşar Kemal’in Fransa’da Yayınlanan Eserlerinin Kapak Sergisi: Espace Francophone” davetliler tarafından gezildi.