27.02.2019, Gençler Yaşar Kemal’i Anlatıyor

Edebiyatımızın büyük ustası Yaşar Kemal aramızdan ayrılışının 4. yılında, Sarıyer Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı Öğretmenler Buluşması işbirliğiyle Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde “Gençler Yaşar Kemal’i Anlatıyor” etkinliğiyle anıldı. 27 Şubat’ta yapılan etkinliğin açılışında Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Vakıf Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli birer konuşma yaptılar. Sunuculuğunu gazeteci yazar Ömür Kurt’un yaptığı etkinlikte Darüşşafaka Lisesi öğrenciler bir müzik dinletisi sundular. Ardından Darüşşafaka Lisesi öğrencisi Ege Güney Yaşar Kemal’in Köroğlu romanını yorumladığı bir meddah gösterisi sergiledi.

Daha sonra Edebiyat eleştirmeni, yazar Asuman Kafaoğlu Büke’nin moderatörlüğünde “Yaşar Kemal Romanlarında Değişim, Umut ve Mit” paneli gerçekleştirildi. Panelde Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Saint Pulchérie Fransız Lisesi ve Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri Binboğalar Efsanesi, Hüyükteki Nar Ağacı ve Yer Demir Gök Bakır romanları üzerine hazırladıkları bildirileri sundular.

Panelin ardından Sarıyer Halk Oyunları Topluluğu “Hayat Ağacı” gösterisi seyircilerle buluştu. Kapanış töreninde etkinliklere katılan okullara sertifikaları verildi. Ayrıca fuayede öğrenciler tarafından hazırlanan poster, resim ve üç boyutlu obje sergisi de yer aldı.