Adana Büyükşehir Belediyesi, Altın Koza ve Yaşar Kemal Vakfı birlikteliğiyle düzenlenen “Yaşar Kemal ile Çukurova’da Dünden Yarına” etkinliklerinin tanıtım toplantısı 15 Mart 2022 tarihinde 75. Yıl Sergi Salonu’nda yapıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, programın açılışında yaptığı konuşmada, Yaşar Kemal’i saygıyla andıklarını söyledi.

Yaşar Kemal’in büyük bir değer olduğunu ifade eden Karalar, “Adana’yı, Adana’nın ırgatlarını, elçi ırgat ilişkisini, ırgat ağa ilişkisini, pamuk tarlaları, fabrikalarını Yaşar Kemal gibi anlatan olmadı. Yine saygılarımızla anıyoruz. Yaşar Kemal sürekli kalbimizde yaşayacak. Masa başı yazarı değildir Yaşar Kemal, saha adamıdır,” diye konuştu.

Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli de gençlerin teknolojiye çok hakim ve görsel düşünme yeteneklerinin çok gelişmiş olduğunu aktardı. Gençlere tavsiyelerde bulunan Baban, şöyle devam etti: “Yaşar Kemal kitaplarında yaşamını, düşüncelerini bize fgtaktarıyor. Çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği Çukurova’nın dil zenginliğini, acılarıyla, sevinçleriyle, coşkularıyla anılarını ve edebiyat üzerine düşüncelerini bizlerle paylaşıyor. ‘İnsan gökten düşmez. Onun kişiliğini koşullar oluşturur. Bu kişilik onun yaratıcılığını sağlar.’ diyordu Yaşar Kemal. Dileğimiz, gençlerimizin kısa da olsa böyle bir yolculukla kendilerini daha zenginleşmiş hissetmeleri. “

Açılış konuşmalarının ardından yönetmen Nebil Özgentürk’ün “Sözleriyle Yaşar Kemal” isimli kısa film izlendi. Daha sonra moderatörlüğünü Feridun Andaç’ın yaptığı “Yaşar Kemal ile Çukurova’da Dünden Yarına” panelinde Buket Uzuner “Yaşar Kemal – Edebiyat ve Doğa”, Cihan Erdönmez “Orman Nedir?” ve Latife Tekin “Büyük Destancı Büyüleyen Romancı” başlıklı birer konuşma yaptılar.

Panelin ardından iki ay sürecek öğrenci atölyelerinin tanıtımı yapıldı. Doğa ve doğa-insan ilişkisinin merkezde yer aldığı atölyelerde Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor kitabından okumalar yapıp, gençlerin kendi yaratıcılıklarını öne çıkarmalarını sağlayacak çalışmalar düzenlenecek. Konularında uzman eğitmenler tarafından yürütülecek atölyeler ise şöyle: Kısa Film atölyesi, Doğa Fotoğrafçılığı atölyesi, Drama atölyesi, Röportaj atölyesi. Atölyelerden gelen çıktılar 13 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek final etkinliğinde sergilenecek.