Yaşar Kemal, 28. Adana Altın Koza Film Festivali’nde, “Yaşar Kemal ile Çukurova’da Dünden Yarına” başlıklı bir dizi etkinlikte anıldı. Yaşar Kemal Vakfı işbirliğiyle düzenlenen etkinliklerin ilki “Sinemada Yaşar Kemal”di. Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen söyleşi öncesinde Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar konuşma yaptı. Ayşe Semiha Baban Gökçeli konuşmasına Yaşar Kemal’in sözleriyle başladı ve “Bugün Yaşar Kemal’in Altın Koza’da anılıyor olması eminim kendisini de çok mutlu ederdi. Başta, Zeydan Karalar olmak üzere Altın Koza’da görev alan herkese teşekkür ederim” dedi ve Yaşar Kemal’in 1976 yılında Sinematek Derneği’nin 10. yıl vesilesiyle yaptığı konuşmadan bir bölüm okudu. Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar konuşmasında “Yaşar Kemal gibi bir değeri, bir ustayı anlatmak çok zor. Yaşar Kemal’i nasıl anlatırsanız anlatın değerini vermeye gücünüz ve sözleriniz yetmez. Dünyanın en önemli yazarlarından biri. Çukurova’yı tanıtma konusunda kimse onun gibi etkileyici olamaz. Herkese kol kanat germiş çok değerli bir isimdi. Birçok sinema sanatçısının sinemaya kazandırılmasında etkilerini biliyoruz. Saygıyla anıyorum büyük ustamızı” dedi.

Mazlum Vesek moderatörlüğünde, Nebil Özgentürk’ün yönettiği “Yaşar Kemal” belgesel gösterimi ile başlayan söyleşiye; Lale Mansur, Doç. Dr. Aydın Çam, Prof. Dr. Cihan Erdönmez konuşmacı olarak katılırken, Zülfü Livaneli ise online katıldı. Türkan Şoray, Arif Keskiner ve Selim İleri’nin de Yaşar Kemal ile ilgili düşünceleri, çekilen videolar ile paylaşıldı.

Zülfü Livaneli ”Yaşar Kemal’in kişiliğimin ve sanatımın oluşumunda yadsınamaz bir etkisi var, ustamdır. Yaşar Kemal, halkın ve ozanların dilini modern edebiyatımıza soktu ve Anadolu’nun kendisini edebiyata taşıdı. Yaşar Kemal’i okumanın yanında sevmek yetmiyor, anlamak da gerekiyor” dedi.

Festival süresince, Yaşar Kemal’in eserlerinden uyarlanan “Ağrı Dağı Efsanesi”, “Muradın Türküsü” ve “Yer Demir Gök Bakır” filmleri gösterildi.