06.10-09.11.2017, Yaşar Kemal Sanat Günleri “Hemşerimiz Yaşar Kemal”

Seyhan Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı birlikteliğinde düzenlenen “Yaşar Kemal Sanat Günleri”nin tanıtımı 6 Ekim 2017 tarihinde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikle yapıldı. Etkinliğin açılış konuşmaları Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli tarafından yapıldı. Resim Yarışması Seçici Kurul Başkanı ressam Ahmet Güneştekin de; Adana’daki tüm ilk ve ortaöğrenim öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Yaşar Kemal Doğası” konulu resim sergisi hakkında bilgi verdi. Aynı gün düzenlenen moderatörlüğünü yazar Zafer Doruk’un yaptığı “Eğitimde Yaşar Kemal’i Anla(t)mak” paneline konuşmacı olarak yazar Feridun Andaç, Prof. Dr. Nimet Ertaş ve Psikolog Çiğdem Odabaşı katıldı.
Bir ay süren “Yaşar Kemal Sanat Günleri”, 8-9 Kasım’da gerçekleşen etkinliklerle sona erdi. 8 Kasım’da düzenlenen panelin “Yaşar Kemal Romanı” başlıklı I. otumunun açılış konuşmasını edebiyat eleştirmeni, yazar Özdemir İnce yaptı. Yazar Zafer Doruk’un moderatör olduğu oturumda Dr. Ayşegül Tözören, yazar Feridun Andaç ve şair Mine Hoşcan Bilge sunum yaptılar. Moderatörlüğünü yönetmen Nebil Özgentürk’ün yaptığı “Gazeteci ve Şair Yaşar Kemal” konulu II. oturumda şair, yazar Güven Turan, Prof. Dr. Kenan Mortan ve şair Hülya Ekmekçi sunum yaptılar. “Yaşar Kemalli Anılar” başlıklı son oturuma konuşmacı olarak Yaşar Kemal’in avukatı Müşür Kaya Canbolat, Yaşar kemal Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi sanatçı Zülfü Livaneli ve gazeteci Zeynep Oral katıldı. Panelin ardından Adana’daki ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin katıldığı “Yaşar Kemal’in Doğası” temalı resim sergisinin açılışı yapıldı. Etkinlik Nazım Hikmet Oyuncuları tarafından sunulan “Kırmızı Deynek” isimli şiir-drama gösterisiyle sona erdi.
9 Kasım etkinlikleri Hemite Köyü ziyareti ile başladı. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen Lütfi Özgünaydın’ın “Çukurova Yaşar Kemal” fotoğraf sergisinin ardından Zülfü Livaneli eşliğinde Ferhat Livaneli Orkestrası konseri ve “Yer Demir Gök Bakır” filminin gösterimi yer aldı. Filmden önce Nebil Özgentürk ve Zülfü Livaneli filmin çekim hikâyesi üzerine kısa bir söyleşi yaptılar.
“Yaşar Kemal Sanat Günleri” çerçevesinde Adana’da bir ay boyunca uzman eğitmenlerin yönetiminde gençler için drama, resim ve yaratıcı okuma başlıklı çeşitli atölyeler düzenlendi.