06-07.10.2016, Yaşar Kemal Buluşmaları

İzmir Karabağlar Belediyesi, 6 – 7 Ekim 2016 tarihleri arasında “Yaşar Kemal Buluşmaları” düzenledi. Buluşma etkinliği 6 Ekim’de yazar Adnan Binyazar, Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç’un yaptığı açılış konuşmaları ile başladı. Aynı gün İzmir Karikatürcüler Platformu’nun (İZKAR) katkılarıyla, karikatürist Mustafa Yıldız tarafından İzmirli çizerlerin katılımıyla düzenlenen “Yaşar Kemal Portre Karikatürleri Karma Sergisi”nin açılışı yapıldı.
7 Ekim’de “Çocukların Büyük Dünyası’nda Yaşar Kemal” başlıklı etkinlikte, tema olarak Yaşar Kemal’in ”Neredesin Arkadaşım?” kitabı ve “Kalemler” öyküsünü işleyen çocuk atölyesini psikolog, yazar Çiğdem Odabaşı yönetti. Etkinlik sonrası Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu, “Yaşar Kemal” oyununu sergiledi. “Anadolu’nun Renkleri” adlı resim sergisi açıldı.
“Yaşar Kemal 93 Yaşında: İnsanı, Toplumu, Dünyayı Kucaklayan Bir Yazar” konulu panele konuşmacı olarak yazar Feridun Andaç ve yazar Adnan Binyazar katıldılar. Ardından fotoğraf sanatçısı Lütfi Özgünaydın “Yaşar Kemal’in Çukurovası” başlıklı bir görsel sunum yaptı. Etkinlikler yazar Ferda İzbudak Akıncı’nın yöneticiliğinde yazar Osman Şahin, film yapımcısı, yazar Arif Keskiner, yazar Feridun Andaç ve yazar Adnan Binyazar’ın konuşmacı olarak katıldığı “Anılarla Yaşar Kemal” söyleşisi ve yönetmenliğini Zülfü Livaneli’nin yaptığı “Yer Demir Gök Bakır” filminin gösterimi ile sona erdi.
“Yaşar Kemal Buluşmaları” kapsamında Karabağlar Belediyesi, meclis kararı ile ilçede yeni kurulan mahalleye ve mahallede yer alan parka Yaşar Kemal adını verdi. Ayrıca parkta yer alan Yaşar Kemal büstünün de açılışı yapıldı.