03.10-16.11.2018, Yaşar Kemal Sanat Günleri 2 “Hemşerimiz Yaşar Kemal”

Seyhan Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı birlikteliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen “Yaşar Kemal Sanat Günleri 2 “Hemşerimiz Yaşar Kemal” etkinliklerinin tanıtım toplantısı 3 Ekim 2018 tarihinde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yapıldı. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın yaptığı açış konuşmasının ardından Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli Yaşar Kemal Sanat Günleri’nin bu yılki odağı olarak, Yaşar Kemal’in 1951’de Kadirli’de yazdığı Hüyükteki Nar Ağacı’nın belirlendiğini açıkladı ve 16 Kasım’a kadar sürecek etkinlikler hakkında bilgi verdi. Aynı gün moderatörlüğünü Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Çubukçu’nun yaptığı “Hüyükteki Nar Ağacı’na Yolculuk” konulu bir panel gerçekleştirildi. Panele katılan konuşmacılar ve konu başlıkları: Şair Güven Turan “Hüyükteki Nar Ağacı”, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Seza Yılancıoğlu “Teknoloji Karşısında Doğa /İnsan Değişimi”, Ressam Ahmet Güneşteki “Kapak Tasarımı”, Gazeteci Ferhat Boratav “Röportaj” ve yönetmen Nebil Özgentürk “Kısa Film”.
Ekim ayı boyunca Seyhan Belediyesi, Yaşar Kemal Vakfı ve Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile lise öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek etkinliklerde röportaj, kısa film ve kapak tasarım atölyeleri yapılacak. Doğaya ve sanata duyarlığını geliştirmek amaçlı bir program çerçevesinde düzenlenen sanat günleri, öğrencilerin bir edebi eserden yola çıkarak gözlemlerini, algı ve yorumlarını farklı bir sanat diliyle aktarmalarına yardımcı olacak.
Yaşar Kemal Sanat Günleri 2 “Hemşerimiz Yaşar Kemal” etkinlikleri 15-16 Kasım 2018 günlerinde bir dizi etkinlikle son bulacak. Atölyelere katılan öğrencilerle Yaşar Kemal’in doğduğu köy Hemite ziyaret edilecek. Yaşar Kemal Vakfı’na armağan fotoğraflardan oluşan “Yiğidin Eyisi Sözünden Olur” başlıklı bir seçki sergi ve öğrenci kapak tasarımı sergilerinin açılışları yapılacak. Yaşar Kemal Sanat Günleri 16 Kasım akşamı Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenecek çeşitli törenler ve Kardeş Türküler Konseri ile sona erecek.